Seminář 22.7. v Čebíně

Seminář je „vylepšený“ – když už vyrazím po D1, bude delší a změříme nejen biomechaniku pohybu, ale stihneme měřit i laktát a glykémii.

Rozebereme tak nejen to, JAK běháme, ale podíváme se i na energetické pozadí.

První cca dvě hodiny budou na parkuru. Začneme individuální analýzou techniky běhu. Dostanete na sebe několik senzorů – popis je níže, ať to jede svižně a nezdržujeme se vysvětlováním.

Na sobě prosím buď kraťasy nebo legíny,které lze vyhrnout pro umístění senzoru.

(následující popis je lidský, pokud se někdo věnuje anatomii, prosím o shovívavost 🙂 )
Senzor 1 a 2
Tyto senzory upevním tejpem na horní straně bot (přes tkaničky). Měřit budou úhel dopadu na zem v ose špička – pata i vnější hrana – vnitřní hrana boty. Změří také jak zakopáváte, čas strávený ve vzduchu a čas kontaktu se zemí.

Senzor 3 a 4
Tyto senzory budou na přední straně stehna, upevním buď tejpem (kraťasy) nebo přes legíny cobanem. Měří to zejména zakopávání a zrychlování stehen.

Senzor 5
Přijde na křížovou kost, přilepíme ho tejpem. Měří rotaci a pohyb pánve. Tedy zejména jak hodně „skáčete“ – pohyb nahoru – dolu a jak hodně se „kývete“ – pohyb pánve do stran.

Senzor 6
Bude na kůži na stehenním svalu vpředu. Senzor má velikost krabičky od sirek. Bude potřeba ho tam umístit, přes stažené legíny to jde špatně. Upevnění cobanem či tejpem.

Senzor 7
Bude na ruce, upevnění tejpem

Poslední dva senzory měří množství krve a kyslíku ve svalech – je to podobný systém jako znáte z „kolíčků“, kterými se měří také množství kyslíku např. u lékaře (na prstu). Za covidu se toto měření saturace používalo vcelku běžně. Jde prostě o neinvazivní měření. Na noze měříme množství kyslíku v pracujícím svalu a na ruce na svalu, který v zásadě nepracuje.


Senzory budeme prohazovat, každý si odběhne rovinky a simulovanou část parkuru. Krátké hodnocení bude probíhat rovnou, nicméně cílem bude měřit vše co nejrychleji. K měření „parkuru“ se vrátíme v poslední teoretické hodině u videa. Při měření jedné z vás se mi ostatní prosím nerozutíkejte, budu vám během měření říkat další informace a řeknu vždy část vyhodnocení a teorie.

Biochemii těla si ukážeme na odběrech laktátu a glykémie. Netřeba se bát, je to jen kapka krve z prstu.


Trénink rychlosti
Rychlost jako takovou si rozložíme na části a na základě naměřených dat si řekneme, jak EFEKTIVNĚ zrychlit. V zásadě celý seminář bude o efektivitě. Chápu, že pokud závodník v agility běhá, tak jde spíše o tempové běhy se psem. Na samotný běžecký (rychlostní) trénink většina z vás čas nemá, protože je potřeba se věnovat spíše agility handlingu.
Půjde o praktické cvičení se zaměřením na detail, v zásadě hodně o dynamiku a reálně i o metabolismus.


Respirační trénink
Krátká teorie o principu efektivniho dýchání, kde si ukážeme cvičení, jak zlepšit dechové vzorce. Jestli někdo něco používáte „na dýchání“ vemte to s sebou.
Opět si zacvičíme si a protáhneme se.


Teorie
třetí hodina je v jídelně u teorie – probereme si základy fyziologie. Cílem je naučit se správné aktivaci před závodem.

Diskuze – Závěr semináře je o volné debatě a je zde prostor pro otázky.


Je zřejmé, že nepůjde o klasický atletický trénink, ale ukážeme si cestu efektivity tréninku 🙂

Co s sebou? Věci na běh ale doporučuji i tužku a papír. Cvičení si pak můžete nahrát jako video.

Podobné příspěvky