Rok seminářů

Je to už rok co pořádám semináře „Rychlé nohy na parkuru“. Takže krátce o tom, jak to vlastně vzniklo 🙂 Tachyon arénu mám blízko a je tam fajn prostředí – takže místo bylo v zásadě jasné.

Agility je sice v zásadě nový sport, ale naprostá většina problémů, která se řeší se vyřešila už někde jinde. A spojování a přenášení znalostí mezi různými sporty je přesně to, co dělám.

Svou práci neberu jako práci, ale strašně mě baví trénovat sportovce. A aby to bavilo, musí to být vývzva. Často lidé chodí s nějakým problémem a řeknou „že jsou jen amatérští sportovci a nestíhají tolik trénovat“ – jenže to je právě výzva pro trenéra. Udělat dobrý trénink pro někoho, kdo na to nemá čas!

A u agility je to doslova extrémní výzva!

Výkon na agility parkuru se skládá zejména z výkonu dvojice – pes a psovod. V jistý okamžik začne ale záležit nejen na vedení a tréninku psa, ale i na čisté výkonnosti psovoda. A to se konečně dostáváme na půdu, kde se potkávají potřeby všech sportů. Existuje pravidlo 80/20 a právě u Agility bych tak odhadl, že právě 20% kompletního výkonu ( dosaženého času ) se týká vlastní výkonnosti psovoda. U jiných sportů je to více, u technických sportů to může být i méně. Kolik je to přesně, je to vlastně ale jedno.

Jde o to, že na seminářích řešíme výhradně ty věci, které se překrývají mezi sporty.

Výstup semináře ale musel být zase velmi časově nenáročný. Protože celkový přínos musí být prostě obsažen jen ve velmi malém čase – logicky se vyplatí trávit spíše čas na parkuru se psem, než běhat po lesích.

Když si začnete číst můj hlavní blog o tréninku, zjistíte že trénink je vlastně aplikovaná medicína. Existují desítky studií a vědeckých prací, které se věnují jen technice odrazu v atletice. Rotaci těla. Posilování konkrétních svalů. Rozcvičení, strava, dýchání… tohle vše lze vzít z jiných sportů, osekat to na to nejdůležitější a zmenšit čistě jen na doslova „vývar“. Z reakcí „absolventů“ snad mohu říci, že se mi podařilo vyextrahovat základ sportovní vědy do pouhých třech hodin, kde střídáme teorii s praxí.

Základní otázky byly jasné

  • Kolikrát a jak trénovat, abych byla rychlejší?
  • Musím běhat, cvičit? Kolik, jak rychle, co přesně?
  • Jak nejlépe trénovat a co přesně?
  • Jak se rozcvičit, protáhnout?
  • Strava (nejen) v den závodu?
  • + pár dalších otázek

V zásadě jde o dost širokou problematiku, ale pokud si agility jako sport rozdělíme na součástky, skutečně zjistíme, že ač jde o originální sport, jednotlivé části se už někde objevují. Ať už je to běh, gymnastika či třeba dokonce tanec. Koordinace rychlých pohybů se řeší skutečně často, stejně jako rychlost sportovce sama o sobě. To že se musí vvážit trénink psovoda samotného s tréninkem handlingu je pak věc jasná – a tlačí extrémně na efektivitu času stráveného tréninkem psovoda.

Všechno jsem zpracoval, načetl a dal dohromady ucelený tréninkový program, který je esencí toho nejdůležitějšího, s ohledem na časové možnosti. V popisku kurzů proto je:

Seminář na téma rychlejší pohyb po AGILITY parkuru s použitím nejmodernějších sportovných výzkumů.
– individuální měření & analýza pohybu
– podíváme se na zadýchání při běhu
– prostudujeme fyziologii běhu na parkuru
– praktické cviky na zlepšení rychlosti a dynamiky
– mrkneme i na metabolismus těla
– zaměřeno na specifika agility

Začneme detailní a individuální analýzou pohybu a bežecké biomechaniky na parkuru. Pomocí pětice akcelerometrů a senzorů snímajících saturaci ve svalech zjistíme, jak funguje naše tělo uvnitř při sportovním výkonu na parkuru.

Pokračovat budeme možnostmi zlepšení naší vytrvalosti se zaměřením na dýchání při závodním nasazení. Respirační trénink dokáže zásadně vylepšit stav, kdy výkon na parkuru jednoduše neudýcháme.

Prakticky si ukážeme cviky na rychlé zlepšení koordinace a hlavně rychlosti. Vycházet budeme ze zjištěných individuálních limitací.
Po semináři budete vědět jak pracovat s rychlostí a zrychlováním. A nezapomeneme ani na zpomalování, protože agility je spíše než o samotné rychlosti právě o zrychlování a zpomalování.

Seminář se koná v Tachyon aréně, první dvě hodiny budou přímo na parkuru (bez psů), třetí hodina je čistě teorie a zhodnocení.
S sebou obuv na parkur, sešit a tužku, sportovní oblečení 🙂

Podkladové materiály obdrží účastníci předem.

* nebudeme se věnovat handlingu a optimalizaci vedení psa. Zaměříme se výhradně na optimalizaci psovoda – aby se pohyboval rychleji a efektivněji, lépe dýchal a mohl se více soustředit na vedení po parkuru.

Na seminář časem navázal i pokračující kurz – tam jsme přešli i na měření laktátu, glykémie a sportovalo se s dýchací maskou. Takový zátěžový test ve velmi zrychlené podobě.

Budeme běhat ostrý parkur, měřit nejen obecně pohyb ale změříme si laktát a dechové parametry při běhu.

Předpoklady pro účastníky:
– ideálně absolvování předchozího kurzu nebo základní sportovní vzdělání či znalosti
– pravidelné sportování

Zásadní je schopnost aplikovat vše, co změříme a co se naučíme, což lze zvládnout pouze na tréninku.

Co se dozvíte?
Měření se bude více podobat zátěžovému testu, stanovíme si tedy optimální tréninkový plán.
Hlouběji se ponoříme do plánování sportovní výkonnosti vzhledem k sezóně.
Stále budeme brát ohled na specifika agility.
Důraz bude na kombinaci a vyvážení sportovní psychologie společně s fyziologií.

Podobné příspěvky